Piotr Łukasiński
Blog o moich działaniach na wielu płaszczyznach

Gazeta “TUTAJ MIESZKAM”

This page created Grudzień 15th 2011

Witam serdecznie,

zachęcam do czytania gazety wydawanej nakładem Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Ręczno.

Wszystkie numery gazety mogą Państwo przeczytać w całości we wpisach .


NR. 1.


TUTAJ MIESZKAM

BEZPLATNY INFORMATOR GMINY RECZNO NR 1 24 SIERPNIA 2011 R.

Drodzy Czytelnicy!

Oddajemy do Państwa rąk pierwszy numer pisma, którego głównym celem jest poruszanie i przybliżanie spraw dotyczących mieszkańców gminy Ręczno. Wydawcą „Tutaj mieszkam” jest Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Ręczno, w związku z tym najbardziej zależy nam na promocji miejscowych organizacji i twórców. Chcemy również pisać o Was – zwyczajnych mieszkańcach i o tym czym rzeczywiście możemy się pochwalić, czyli o pięknych okolicach i wspaniałej przyrodzie.

Pismo jest przede wszystkim odpowiedzią na wielokrotnie słyszane, a także wypowiadane przez niejednego mieszkańca zdanie, że „…tutaj nic się nie dzieje”. W rzeczywistości dzieje się bardzo dużo. Jako przykład może służyć tegoroczna sierpniowa Parafiada przygotowana we współpracy z księdzem proboszczem z Ręczna oraz członkami Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Ręczno, młodzieżą z grupy MNICH i paniami z Kół Gospodyń. Ale są również podejmowane działania znacznie mniej spektakularne, które członkowie organizacji czy

osoby prywatne wykonują dla dobra wszystkich mieszkańców gminy często społecznie, za własne pieniądze. Właśnie takie sprawy chcemy nagłaśniać.

Planujemy aby „Tutaj mieszkam” ukazywało się co dwa miesiące. Oprócz bieżących informacji na temat tego, co dzieje się w naszej okolicy mamy
w planach prowadzenie stałych rubryk np.: kupię/sprzedam / zamienię / oddam za darmo,
w których Czytelnicy będą mogli zamieszczać swoje ogłoszenia. Mogą to być również podziękowania, prośby, życzenia itp. Jesteśmy także otwarci na inne Państwa propozycje.

Współpracę z naszą redakcją zadeklarowały władze gminy, proboszczowie kościołów w Ręcznie
i Bąkowej Górze. Mamy nadzieję, że uda nam się również nawiązać współpracę ze szkołami, które znajdują się na terenie gminy. Nie ukrywamy jednak, że najbardziej zależy nam na pomocy Czytelników. Liczymy na Państwa opinie i pomysły. Bezcenna dla nas jest każda uwaga, która mogłaby wpłynąć na ostateczny kształt pisma.

Niejednokrotnie pozytywnie o naszych wioskach,
o ich mieszka
ńcach mówi się gdzie indziej, a my tutaj nawet o tym nie wiemy. Uczmy się cieszyć
z każdego, nawet najmniejszego sukcesu, promujmy go na zewnątrz. Tylko wtedy zyskamy jako mieszkańcy, jeśli sami o sobie będziemy dobrze mówić, dobrze myśleć i doceniać siebie nawzajem.

Drodzy czytelnicy pamiętajcie – „Tutaj mieszkam”.

REDAKCJA


NR. 2.


TUTAJ MIESZKAM

BEZPŁATNY INFORMATOR STOWARZYSZENIA ROZWOJU GMINY RĘCZNO NR 2 LISTOPAD/GRUDZIEŃ 2011

Drodzy Czytelnicy!

Jesień, a zwłaszcza listopad skłania nas do zadumy, nostalgii, tęsknoty za czymś nienazwanym, nieuchwytnym. Odwiedzamy groby naszych najbliższych, myślimy kto od nas odszedł w ciągu minionego roku, wpatrujemy się w zapalone znicze. Stajemy również przy mogiłach wielkich Polaków, poległych żołnierzy. Kim oni byli dla nas? Czy ich walka miała sens i jaki, dla ludzi żyjących tu i teraz? Czy potrafimy sobie wyobrazić kim bylibyśmy jako naród, gdyby nie ich heroiczna postawa? Takie pytania stawia sobie z pewnością niejeden z nas. Odpowiedzi nie są proste, zwłaszcza w ogólnym kryzysie wartości.

To wydanie TUTAJ MIESZKAM poświęciliśmy niemal w całości tym ważnym sprawom. Bo one nas dotyczą również w naszej małej społeczności. Na obszarze dzisiejszej gminy Ręczno miały miejsce zdarzenia, które przeszły do historii Polski i nie możemy przechodzić obok nich obojętnie. Zachęcamy zwłaszcza do przeczytania artykułu Pana Mariana Dynarka o mogile pięciu Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Ręcznie.

Zapytaliśmy trzy osoby reprezentujące różne pokolenia – Pana Mariana Dynarka, emerytowanego dyrektora Szkoły Podstawowej w Ręcznie, wielkiego społecznika i znawcy lokalnej historii, Pana Piotra Łysonia, obecnego Wójta Gminy Ręczno i Panią Małgorzatę Purgał studentkę bezpieczeństwa narodowego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie – czym dla nich są szeroko pojęte symbole narodowe, zwłaszcza polska flaga.

Warto się też dowiedzieć, jak uczniowie klasy VI PZSG w Ręcznie odpowiadali na pytanie, zadane przez wychowawcę: „Czym dla ciebie jest ojczyzna?”. Zamieszczamy kilka wypowiedzi, są naprawdę bardzo ciekawe, a czasem zaskakujące.

Mamy jeszcze ogromną prośbę – 11 listopada w Święto Niepodległości, w dniu tak ważnym dla historii naszego kraju, wywieśmy polskie flagi przed naszymi domami. Może to patetyczne, może niedzisiejsze, ale „NIE WSTYDŹ SIĘ FLAGI”. Mamy nadzieję, że lektura naszej gazety pozwoli się Państwu przełamać i podejść do tej sprawy z właściwym jej szacunkiem.

TUTAJ MIESZKAM NR 3

BEZPŁATNY INFORMATOR STOWARZYSZENIA ROZWOJU GMINY RĘCZNO NR 3 STYCZEŃ / LUTY 2012

strona 1

Drodzy Czytelnicy

Rok 2011 przeszedł już do historii. Dla jednych był to rok bardzo dobry, dla innych trochę gorszy. Zawsze jednak, gdy stajemy na przełomie starego i nowego roku robimy podsumowania tego co było i planujemy, co będzie. W aktualnym wydaniu „TUTAJ MIESZKAM” chcemy się z Państwem podzielić radością z tego, co udało nam się wspólnie zrobić. Zebraliśmy informacje o przedsięwzięciach charytatywnych organizowanych na terenie gminy. W czasach, kiedy słowo „kryzys” odmieniane jest na tysiące sposobów udało się z sukcesem przeprowadzić kilka tego typu akcji.